Преминете към основното съдържание

Край на ретинола? Запознайте се анти-ейдж тенденциите на 2025 г.

29.01.2025 г.

Jana Pilát Krajčová

Прочитане за 4 минути

Анти-ейдж грижата означава ретинол? О, не, има много други съставки, които могат да повлияят на бръчките. В някои отношения те дори са по-добри от ретинола. Кои от тях си струва да бъдат изпробвани?

Ферулова киселина

Феруловата киселина си е спечелила име главно с антиоксидантните си ефекти и способността да се бори срещу свободните радикали, които причиняват поява на бръчки и пигментни петна. Според някои проучвания тя действа чудесно в комбинация с други антиоксиданти, като витамин С и витамин Е, благодарение на които са налице още по-добри резултати.

Но има една уловка. Ферулиновата киселина е нестабилна и склонна към окисляване, което може да намали ефективността ѝ. Затова избирайте продукти със стабилна формула и в правилната опаковка – в тъмни стъклени или херметически затворени пластмасови опаковки, които свеждат до минимум контакта с кислород и светлина“, съветва дипломираният експерт Ейми Вондрачкова, собственик на салона Beautylab

Дайте шанс и на други анти-ейдж съставки

Тремела

Желирана гъба, снежна гъба, сребърно ухо – всичко това са имена на тремелата, китайската гъба, която в момента е звезда не само в хранителните добавки, но и в козметиката. Подобно на хиалуроновата киселина, тя привлича огромно количество вода, което определено ще се хареса на дехидратираната ви кожа. Тремелата съдържа по-малки частици, така че прониква в кожата по-добре от хиалуроновата киселина. Освен това тази китайска гъба е богата на антиоксиданти и някои изследвания показват, че допринася за образуването на колаген тип I.

Азелаинова киселина

Ако, освен с бръчки, се борите и с пигментни петна или акне, вашият съюзник е азелаиновата киселина. На пръв поглед бръчките не изчезват, но тя се бори със стареенето по различен начин. Справя се с някои форми на хиперпигментация (главно мелазма), подпомага обновяването на клетките и намалява петната от акне. По този начин ще се радвате на уеднаквена кожа с по-младежки тен. Резултатите няма да дойдат веднага, но пък тя е нежна към чувствителната кожа.

Бакучиол

Подобен ефект като на ретинол, само че без раздразнения? Да, моля! Бакучиолът, добиван от семената на индийското растение Psoralea corylifolia, стимулира образуването на колаген в клетките, подпомага обновяването на клетките, уеднаквява кожата и предотвратява загубата на влага. Ефектите му все още не са напълно проучени. Основната уловка на бакучиола е, че макар да има няколко проучвания, потвърждаващи ефективността му да насърчава обновяването на кожата и намаляването на бръчките, той все още не е толкова проучен, колкото ретинолът,“ посочва Ейми Вондрачкова.

Опитайте ефектите на бакучиола

Рамбутан

И накрая, може би най-големият конкурент на ретинола – рамбутанът. Това дърво от Югоизточна Азия с подобни на личи плодове е богато на антиоксиданти, стимулира образуването на колаген и еластин, насърчава обновяването на клетките и задържа хидратацията в кожата. Рамбутанът също така съдържа витамин А и заради това се смята за натурална форма на ретинол, добавя Ейми Вондрачкова.

Освен това тя посочва, че не е толкова концентриран, колкото синтетичния ретинол в продуктите за лице. Това обаче има своите предимства, например за по-чувствителната кожа. Препоръчвам го на хора, които предпочитат натурални съставки и търсят по-щадяща алтернатива на ретинола“, съветва експертът.

Така че струва ли си да дадете шанс на някои от по-малко известните анти-ейдж съставки? Ако искате да заложите на сигурно, придържайте се към ретинол и хиалуронова киселина или витамин C. Но ако бакучиолът или другите съставки са ви допаднали, защо не им дадете шанс да покажат на какво наистина са способни?