Насладете се на безгрижни слънчеви дни! Топлите слънчеви лъчи подпомагат образуването на витамин D в тялото и могат да повлияят на настроението, но прекомерното излагане на слънце може да остави неприятния си подпис върху здравето и красотата на кожата ни. Научете от какво има нужда кожата ви на слънце и открийте най-добрия слънцезащитен крем на Notino!
Защо е важно да защитаваме кожата си
Знаехте ли, че нашата кожа дълго време пази всяко изгаряне? Редовното действие на ултравиолетовите лъчи върху лицето ни и всяко изгаряне или раздразнение на кожата от слънцето могат да се проявят и след няколко десетки години. Вярно е, че имунната ни система се опитва да поправи или унищожи увредените клетки, но способността ѝ е ограничена и с течение на годините се изчерпва, което може да увеличи риска от рак на кожата.
Освен това вредните UV лъчи не предизвикват само изгаряне, а и преждевременно стареене на кожата на лицето, бръчки, загуба на еластичност на кожата и образуване на пигментни петна.
СЪВЕТ: Предпазвайте кожата си от слънчевите лъчи не само през лятото, но и през цялата година, дори и ако в момента има облаци или сте на сянка. Защото вредните лъчи проникват и през облаци, стъкло, дори се отразяват от снега.
Какво предизвикват UVA и UVB лъчите
Слънцето образува ултравиолетови лъчи, които вредят на нашата кожа, очи и коса. Различаваме два вида вредни UV лъчи, падащи върху земната повърхност, а следователно и върху лицето ни.
- UVA лъчите (A означава „aging“ или стареене) съставляват около 95% от UV лъчението от слънцето. UVA лъчите проникват наистина дълбоко в кожата и са основната причина за стареене на лицето. Освен това падат върху земната повърхност през цялата година, дори и когато вали или е облачно.
- UVB лъчите (B означава „burning“ или изгаряне) съставляват около 5% от лъчението и проникват в епидермалния слой на кожата, който увреждат. Този тип лъчи стимулират образуването на меланин, който отговаря за придобиването на загар, но стимулира и изгарянето на кожата.
Какво е SPF
Слънцезащитният фактор или числото на SPF (Sun Protection Factor) определя колко дълго слънцезащитният крем ще предпазва кожата от UVB лъчите. Колкото по-висок е SPF, с толкова се увеличава защитата на кожата от зачервяване и изгаряне. Ако например кожата ви изгаря лесно след 10 минути на слънце, слънцезащитният крем със SPF 30 може да увеличи това време до 30 пъти, тоест до 300 минути. Крайното време зависи, разбира се, и от вашия фототип, от географската ширина и от правилното нанасяне на слънцезащитния продукт.
- SPF 15 филтрира около 93% от UVB лъчите.
- SPF 30 помага за филтриране на около 97% от UVB лъчите.
- SPF 50 филтрира до 98% от UVB лъчите.
Как да изберем слънцезащитен крем
Колебаете се какъв слънцезащитен крем да вземете за морето, вилата или планината? Слънцезащитните продукти се различават по слънцезащитния фактор SPF, способността да предпазват от двата вида UV лъчи, консистенцията, съставките и възможността за нанасяне. Преди да се впуснете в избора на най-добрия продукт обаче определете своя фототип, тоест как вашата кожа реагира на слънцето.
Различаваме 6 основни фототипа
- Фототип 1 се отличава с много светла кожа, рижава или светлоруса коса и лунички. При този фототип е подходящ слънцезащитен крем 50+, тъй като при престой на слънце кожата обикновено изгаря, почервенява, започва да се лющи неприятно и не придобива кафяв загар. Собствената естествена защита на кожата с фототип 1 продължава само 5 до 10 минути.
- Фототип 2 е със светла до бледа кожа с лунички, очите обикновено са сини, сиви или зелени, а косата – светла. При престой на слънце бързо се появяват нови лунички, кожата изгаря лесно, лющи се и изглежда силно зачервена, затова е подходящ слънцезащитен крем 50+, а след придобиване на основен загар можете да намалите защитата на SPF 30. Собствената защита на кожата с този фототип продължава само 10 до 20 минути.
- Фототип 3 има светлокафява кожа на лицето, обикновено кафяви очи и светла или тъмна коса. Този тип понася много добре престоя на слънце, изгарянето на кожата е само по изключение, могат да се появят лунички и кожата придобива естествен кафяв загар. Затова за този тип е подходящ слънцезащитен крем SPF 30 и SPF 50. Кожата на този фототип се защитава сама от слънчевите лъчи в продължение на 15 до 20 минути.
- Фототип 4 има светлокафява или тъмна кожа и кафяви очи. Този тип на практика не изгаря, кожата бързо става тъмна. Но дори и в този случай препоръчваме да предпазвате кожата си от вредните лъчи със слънцезащитни кремове със SPF 30. Собствената защита на кожата издържа 25 до 35 минути.
- Фототип 5 се отличава с тъмнокафява или черна кожа и тъмни очи. Естественият цвят на косата е тъмнокафяв или черен. При този тип обикновено не се образуват лунички, след излагане на слънце кожата потъмнява прелестно и почти не страда от изгаряне. Въпреки това препоръчваме да се предпазвате със слънцезащитни кремове със SPF най-малко 15.
- Фототип 6 има много тъмна до черна кожа, очи и коса. По кожата не се образуват лунички, тя придобива чудесен тъмен загар и не изгаря. Въпреки това препоръчваме да използвате слънцезащитен крем.
СЪВЕТ: Дори и да имате най-високия фототип и да не изгаряте, по-добре избирайте по-висок слънцезащитен фактор и сведете до минимум риска от увреждане на кожата.
Как та изберем фактора SPF?
Изберете подходящия слънцезащитен фактор според своя фототип и според това, къде ще използвате слънцезащитната козметика.
- За ежедневно носене в умерения климатичен пояс са достатъчни продукти с по-ниска защита, през лятото увеличете защитата на SPF 30. В случая на фототип 1 и 2 препоръчваме слънцезащитен крем 50.
- В планината и край морето винаги предпочитайте висок слънцезащитен фактор (SPF 30–50+). При пътувания близо до екватора винаги избирайте SPF 50+!
Видове слънцезащитни продукти според консистенцията
Научете повече за богатия избор от слънцезащитни млека, кремове, слънцезащитни масла и други продукти:
- Слънцезащитните кремове и млека при излагане на слънце са идеални за нормална към по-суха кожа. Имат приятна консистенция, попиват добре, но когато ги нанасяте, внимавайте да е равномерно. Обикновено кремовете са малко по-гъсти от слънцезащитните млека.
- Слънцезащитните спрейове са много харесвани заради лесното си нанасяне. На пазара ще откриете слънцезащитен крем в спрей и слънцезащитно масло в спрей.
- Леката и невидима слънцезащитна мъгла със SPF се нанася супер бързо, попива страхотно и не оставя лепкав филм върху кожата. Освен това освежава приятно в горещите дни.
- Слънцезащитното олио често е под формата на така нареченото сухо олио, което не оставя мазно усещане върху кожата и се нанася и абсорбира добре. Освен това слънцезащитното олио поддържа кожата съвършено подхранена и мека. Любими са малиновото, кокосовото или морковеното слънцезащитно олио, които обаче заради ниския си SPF са подходящи предимно за хора с фототип 4 и повече.
- Слънцезащитното масло е страхотно за сухата кожа, която оставя подхранена в дълбочина и заключва влагата в нея.
- Слънцезащитните емулсии и флуиди имат лека консистенция и съставки, които не омазняват. Идеални са за ежедневно носене, а като некомедогенни слънцезащитни кремове са подходящи за мазна и смесена кожа на лицето или при спортуване.
- Слънцезащитните гелове имат чудесна способност за абсорбиране, не оставят мазна следа и дори охлаждат приятно. Подходящи са за по-мазен тип кожа на лицето и като защита при спортуване.
- Слънцезащитният рол он по същество е слънцезащитно мляко с топче, благодарение на което се разнася лесно. Достъпни са в практични опаковки, които лесно влизат и в дамската чанта.
- Слънцезащитният крем в стик е идеален за бързо нанасяне по носа, лицето, ушите и други части на тялото по всяко време през деня, без да омазнявате ръцете си.
- Декоративната козметика със SPF, сред която са пудри ВВ кремове и фон дьо тен със SPF, е подходяща като допълнение към слънцезащитния крем с фактор.
СЪВЕТ: През слънчевите дни защита на косата от слънцето ще осигурят специалните продукти с UV филтри, които предпазват красотата и цвета на прическата ви и ѝ придават необходимото подхранване и хидратация.
Специален слънцезащитен крем за лице
За защита на деликатната кожа на лицето е най-добре да заложите на специален слънцезащитен крем за лице. При избора му вземете предвид какъв е вашият тип кожа на лицето или проблемът, с който се борите (има слънцезащитни кремове против пигментни петна, бръчки или акне). През по-хладните дни ще ви защити и слънцезащитен крем със SPF, за лятото обаче избирайте слънцезащитен крем с висок слънцезащитен фактор.
СЪВЕТ: Купете си слънцезащитна мъгла за лице и през лятото винаги я носете със себе си. През деня можете да я напръскате и върху фон дьо тена!
Широкоспектърни слънцезащитни кремове
Широкоспектърните кремове (Broad Spectrum) предпазват кожата от UVB и UVA лъчите едновременно. Ще ги познаете по обозначението PA (Protection grade of UVA) на опаковката на продукта.
Натурални слънцезащитни кремове
Ако предпочитате натуралната козметика, заложете на натурални слънцезащитни кремове. Повечето от тях действат на базата на физични филтри, които защитават ефективно от UVB лъчите.
СЪВЕТ: Ако кожата ви е прекалено чувствителна, суха до атопична, можете да опитате слънцезащитни кремове за атопична кожа, които са много щадящи и деликатно я хидратират.
Химични срещу минерални филтри в слънцезащитните кремове
Казано най-просто, защитните филтри се разделят на химични и минерални, някои слънцезащитни продукти комбинират двата филтъра, за постигнат по-висока защита от вредните лъчи. Каква е разликата между химичния и минералния филтър?
- Синтетичните филтри, наричани още химични филтри, съдържащи се в слънцезащитните кремове, имат способността да проникват дълбоко в кожата, където ефективно поглъщат UVB лъчите така че просто да ги превръщат в топлина. За постигане на наистина ефективен резултат тези филтри трябва да бъдат достатъчно абсорбирани в кожата, затова се препоръчва слънцезащитните продукти да се нанасят най-малко 20 минути преди излагане на слънце. Химичните филтри се отличават с лека текстура и много лесно нанасяне, не оставят и бели петна по кожата.
- Физичните филтри или минерални филтри, какъвто е цинковият оксид например, обратното – не проникват в кожата. Минералният слънцезащитен крем образува защитен слой върху повърхността на кожата, който отразява UVB лъчите от нея. Затова за разлика от синтетичните филтри минералните слънцезащитни кремове действат веднага след нанасянето им върху кожата.
Слънцезащитни кремове за деца
Деликатната детска кожа е изключително склонна към раздразнение и изгаряне на слънце, затова, когато са изложени на лъчите му, винаги предпазвайте децата с достатъчно висок SPF. Слънцезащитният крем за деца трябва да е със SPF 30 до 50+, със щадящи съставки и лека текстура, която се разнася добре и попива бързо. По правило след нанасянето му детският слънцезащитен крем оставя деликатни бели следи, които служат за визуален контрол на старателното нанасяне на продукта. За деца с много чувствителна кожа е подходящ слънцезащитен крем с минерален филтър, който е много щадящ и действа веднага след нанасяне.
Слънцезащитният крем за бебе е нужно да е със SPF 50+ и да съдържа възможно най-щадящи съставки. Помнете, че при деца до 3 години трябва да ограничите директния престой на слънце до минимум, защото детската кожа на тази възраст е наистина деликатна. Повече от където и да било другаде тук важи, че трябва да мажете бебето със слънцезащитен крем и когато е на сянка.
СЪВЕТ: Освен с качествен детски слънцезащитен крем оборудвайте детето си за слънчевите дни и с бейзболна шапка или лека детска шапка и не забравяйте за детските слънчеви очила с UV филтри.
Как да използваме слънцезащитния крем
Слънцезащитните кремове действат ефективно единствено в случай, че ги нанасяме правилно, редовно и в достатъчно количество. Как да го направим?
- Нанасяйте слънцезащитната козметика със SPF фактор по кожата на лицето, шията, деколтето и останалата част от тялото около 20 минути преди излагане на слънце, за да се абсорбира достатъчно от кожата.
- Слънцезащитния крем за лице нанасяйте винаги след като сте ползвали хидратиращ крем и го оставете да попие, преди да продължите с фон дьо тена.
- При излагане на слънце кремовете със SPF фактор винаги трябва де се нанасят повторно на всеки 2 до 3 часа, както и при по-дълъг престой във водата или в случай на изпотяване (това важи и за водоустойчивите слънцезащитни кремове).
СЪВЕТ: След всеки престой на слънце осигурявайте на кожата си необходимата хидратация, успокояване и подхранване с качествени кремове след излагане на слънце.
Други съвети за здравословно излагане на слънце
- Ако се готвите за интензивно излагане на слънце, започнете да подготвяте кожата си няколко седмици преди това с помощта на витамин А, наричан бета каротин, който допринася за красивия и дълготраен загар.
- Предпазвайте кожата винаги, дори и на сянка и при облачно време.
- Докато сте изложени на слънце, не използвайте дезодоранти, антиперспиранти или парфюми.
- Спазвайте режим за прием на достатъчно течности, които хидратират кожата отвътре.
- Опитайте се да избягвате излагането на слънчеви лъчи в периода между 11 и 15 часа, когато слънцето грее най-интензивно.
- Приспособете престоя си на слънце към своя фототип, но на директните му лъчи се излагайте най-много 4 часа.
- Бъдете особено внимателни при излагането на слънце през бременността. В този случай по-добре избягвайте целенасоченото излагане на слънце и винаги използвайте слънцезащитни кремове 50+, предназначени за чувствителна кожа или слънцезащитни кремове за деца с по-висок фактор.
- Обръщайте внимание на промените по кожата.
СЪВЕТ: Ако искате да се наслаждавате на златист загар през цялата година, опитайте качествени автобронзиращи продукти.
Първа помощ при изгаряне на кожата
- Веднага при първите признаци по кожата, каквито са парене, сърбеж и боцкане, се скрийте на сянка или се облечете. Самото зачервяване може да се появи по-късно.
- Увеличете приема на течности.
- На изгорялата кожа могат да помогнат охлаждащи компреси. Използвайте вода или охлаждаща отвара от черен или зелен чай. Подходящи са и компреси с извара или кисело мляко.
- Редовното вземане на душ с хладка вода помага за успокояване на кожата.
- Третирайте кожата с регенериращи продукти, съдържащи пантенол и други активни съставки, каквито са алое вера, витамин А или невен.
- Избягвайте слънцето възможно най-много, докато състоянието на кожата не се подобри. На слънце предпазвайте кожата с по-свободни, дишащи дрехи.
- Не пукайте мехурите.
- В случай на болка обмислете приема наболкоуспокояващи лекарства, най-добре с противовъзпалителен ефект.
- При тежко изгаряне потърсете лекарска помощ.
Какво помага при слънчева алергия?
Слънчевата алергия е прекалена реакция на имунната система на слънцето. Много често се появява по време на почивка, когато напускаме умерения пояс и се насочваме към тропически дестинации. Силните UV лъчи върху откритите части на тялото предизвикват уртикария или сърбящи и зачервени мехури, които може да са пълни с течност. Ако страдате от обриви на слънце, ви препоръчваме да използвате специален слънцезащитен крем за слънчева алергия, да се излагате на слънце внимателно и да укрепвате имунитета, който влияе на реакцията на кожата на слънчевите лъчи.
Обичате да се излагате на слънце, но се страхувате от изгаряне? Най-добрите слънцезащитни кремове за лице и тяло, кремове с минерални филтри, слънцезащитни подхранващи сухи масла и продукти за ускоряване на придобиването на тен вече ви очакват на notino.bg.