Проблемната кожа на лицето не измъчва само младите и подрастващите, мазната и акнозна кожа може да създаде доста неприятности и на зрели хора. За увеличеното омазняване на кожата може да има много причини, от хормонални промени, стрес и недостатъчно сън до неподходяща козметика. Лъщящата мазна кожа и понякога комедони и венички се появяват по челото, брадичката, бузите, шията или гърба.
Осигурете на своята проблемна кожа специална грижа, която, омекотява кожата, намалява образуването на себум, достатъчно я хидратира. Ще ви издадем какво функционира най-добре при проблемна кожа!
Проблемна кожа в зряла възраст и в пубертета – какво я предизвиква?
Проблемната и акнозна кожа обикновено започва да се проявява в пубертета, когато в тялото се извършват хормонални промени, стимулиращи мастните жлези към засилена дейност. Ако кожата ни образува прекомерно количество себум и мъртвите кожни клетки не са достатъчно премахвани от лицето, се стига до тяхното натрупване във фоликула, което предизвиква бели и черни точки по лицето и тялото. След като хормоналните промени се стабилизират, кожата би трябвало да се успокои и подобри.
Ако обаче мазната кожа създава проблеми и в по-късна възраст, причините за неприятните пъпки по лицето след тридесетте и повече години може да са няколко:
- Замърсен въздух и прашна среда наоколо.
- Прекомерно излагане на вредни UV лъчи.
- Храна с недостатъчно витамини и минерали.
- Повишена консумация на алкохол и пушене.
- Некачествен сън, нервност и стрес.
- Неподходяща козметика, мазни и агресивни продукти за почистване на кожата с високо pH.
- Често пипане на лицето или стискане на пъпките с пръсти, което вкарва бактерии в кожата.
- Хормонални промени през бременността, след раждане, след започване на прием на контрацептиви или по време на менструация или менопауза.
Нашият съвет: Проблемната кожа през пубертета и в зряла възраст има само една малка стъпка до акне, прочетете и останалите причини за омазняване на кожата, появата на обриви по лицето, на комедони и пъпки на страницата как да се избавим от акнето.
Най-важното от грижата за проблемна кожа
- Сваляне на грима и почистване на проблемната кожа – Грижливото отстраняване на грима и избавянето на кожата от замърсяванията са алфата и омегата по пътя към здравата кожа. Мазната кожа ще оцени щадящ почистващ гел за проблемна кожа, тоник за лице или мицеларна вода, като почистването трябва да е най-малко два пъти дневно (сутрин и вечер).
- Качествена козметика – Основополагащото в грижата за мазната кожа определено е специалната козметика за проблемна кожа, склонна към акне, която съдържа активни вещества, подпомагащи нейното успокояване, хидратация и подхранване. Сред ефективните съставки за мазна кожа са благотворното масло от чаено дърво, мароканска глина, екстракт от охлюв или ниацинамид.
- Интензивна хидратация – Една от основните причини за мазната кожа може да е дехидратацията. Избирайте хидратираща грижа за проблемна кожа или некомедогенни растителни масла, които заключват влагата вътре в кожата и ѝ връщат изгубения баланс.
- Спазвайте режим за прием на течности – За да бъде достатъчно стимулирана защитната функция на кожната бариера, е необходимо да осигурявате на кожата и хидратация отвътре.
- Качествена почивка – Недостигът на сън и стресът през деня много бързо се проявяват и по лицето ни. Защото нарушеният баланс на тялото увеличава образуването на себум. Опитайте да се насочите към качествен сън и му помогнете с най-деликатните помощници, каквито са копринена маска за сън или копринена калъфка за възглавница, които подпомагат естествената хидратация и не дразнят кожата.
- Балансирана храна – Съставките в храната ни също оставят подписа си върху качеството на нашата кожа. Опитайте се да избирате храни с достатъчно съдържание на есенциални мастни киселини, витамини и минерали, каквито са селен, цинк, биотин и витамин A или витамин D. Обратното – избягвайте храни с високо съдържание на въглехидрати и с висок гликемичен индекс.
- Слънцезащитен фактор SPF – Престоят на слънце може привидно да помага на кожата, склонна към обриви по лицето, но от дълготрайна гледна точка води до изсушаване на кожата и нарушаване на кожната бариера, която събира себум под повърхността. Затова винаги защитавайте кожата си с леки кремове за лице със SPF за проблемна кожа.
- Консултация с дерматолог – Ако неприятните пъпки по лицето и проблемната кожа ви измъчват и след като сте променили начина си на живот, препоръчваме консултация със специалист, който ще ви посъветва за подходящите продукти при проблемна кожа и възможните козметични процедури.
Най-добрата козметика за проблемна кожа
Как да се справим с проблемната кожа? Състоянието на кожата би трябвало постепенно да започне да се подобрява, ако:
- Изберете щадящи продукти за почистване на лице, най-добре с неутрално pH (5,5).
- Всички продукти за акне се съобразяват с основните нужди на мазната кожа.
- Използвате редовно хидратиращ крем за проблемна кожа. Този най-добър за проблемната кожа крем ви трябвало перфектно да подхрани мазната кожа, отслабнала от изсушаващото лечение и същевременно да редуцира несъвършенствата по нея, себума и евентуално да омекоти следите и белезите след акне.
- Подхранващите масла за лице, стик коректори и фон дьо тен съдържат винаги некомедогенни съставки.
- Редовно третирайте кожата с продукти за черни точки, за да прочистите и свиете порите.
- При остри състояния е подходяща и локална грижа за лице, която се насочва към евентуалните пъпки и обриви, успокоява зачервяването и раздразнението и подпомага естествената регенерация.
Нашият съвет: Практичният комплект за проблемна кожа обикновено съдържа всичко необходимо за съвършеното отстраняване на грима, почистване или подхранване на кожата. Осигурете си целенасочена грижа и дръжте проблемите с кожата на лицето под контрол!