Открийте светия граал на грижата за косата и върнете на косата си силата и ослепителния блясък! Ако вече ви измъчва начупена, непокорна и суха, или обратното – мазна коса без живот, подхранващите маски, пълни с активни вещества, витамини, растителни масла и олиа ще ги направят силни и отново меки. Прочетете нашите съвети за това, как правилно да избирате и използвате маска за коса, за да се влюбите в косата си от пръв поглед.
Защо да използваме маски за коса?
Слънце, твърда вода, вятър, дъжд или студ и често боядисване и топлинно стилизиране – всичко това се отразява неблагоприятно на косата ни. Интензивна оздравителна грижа за косата ни осигуряват маските за коса, които:
- придават на косата интензивно подхранване в дълбочина и изглаждат структурата ѝ,
- улесняват разресването на косата,
- предпазват косата от неблагоприятните външни влияния,
- намаляват накъсването и цъфтенето и укрепват косата чак до връхчетата,
- осигуряват на косата всичко необходимо за бързата регенерация и растежа ѝ,
- оставят косата по-устойчива, по-блестяща, по-здрава и перфектно хидратирана,
- достъпни са за всички типове коса и се ползват лесно.
Балсам, специален подхранващ балсам или маска за коса – каква е разликата между тях?
- Балсамът за коса е подходящ за ежедневна употреба и действа предимно по повърхността на косата. Основната му функция е да затвори шуплите на косъма след измиване, да улесни разресването и да поддържа косата в добро състояние – блестяща и гъвкава, без люспи и изсушени връхчета.
- Подхранващият балсам за коса достига до дълбоките пластове на косата, където се насочва към решаване на конкретни проблеми, каквито са накъсването или сухотата. Освен това подпомага успокояването на скалпа. Балсамът за коса може да се използва и няколко пъти седмично.
- Маската за коса прониква дълбоко в косата и съдържа най-висока концентрация на подхранващи вещества, насочени към решаване на конкретни проблеми. Освен това има стимулиращо действие, така че е достатъчно да използвате маската един до два пъти седмично, за да не бъде косата „пренаситена“ от веществата за грижа.
Как да изберем маската за коса
Чудите се коя е най-добрата маска за коса? Най-просто казано тази, която осигурява на косата ви това, от което има нужда. Без значение дали косата ви е боядисана, често натоварвана с топлинно оформяне, с малко блясък, прекалено фина или пълна с къдрици, най-напред започнете с прост тест за еластичност на косата, който ще подскаже състава на косата ви и ще улесни избора на маска за коса.
Тест за еластичност на косата
Вземете паднал косъм и го намокрете, после го хванете между палеца и показалеца и бавно навийте косъма. Каква е еластичността на косата ви?
- Нормална еластичност – влакното на косъма се навива до дължина от около 4 см и после се връща до първоначалния си размер. Косата има балансирано съотношение на протеини и хидратация и е здрава.
- Ниска еластичност – косъмът не може да се навие и скоро се къса, това означава, че се касае за суха коса, която има нужда от порядъчна доза хидратация. Косата без достатъчно хидратация е склонна към увреждане, цъфтене и накъсване.
- Висока еластичност – косата се навива лесно, но не се връща до първоначалния си размер. Следователно косата съдържа прекалено много хидратация и обратното – липсва ѝ протеин. Повишената хидратация натоварва много косата и по този начин тя изглежда сплескана и без обем. В този случай правилното решение е протеинова маска за коса.
Типове маски за коса
Измъчват ви основно проблеми с косата или имате и дисбаланс на скалпа? Защото маските за коса могат да се разделят на две основни категории според употребата си:
- Маска за скалп: ефективно се грижи за скалпа, намалява сърбежа и раздразнението или редуцира образуването на себум.
- Маска за коса: нанася се само по дължината на косата, а не по скалпа, за да не се натоварва прекалено и да не се омазнява излишно. Повечето маски за коса попадат в тази категория.
Видове маски за коса според типа увреждане на косата
Маските съдържат различни натурални етерични масла и подхранващи вещества, които се насочват към конкретния проблем с косата и нейния тип. Така лесно ще познаете кой тип маска е подходящ за вас.
- Маските за нормална коса поддържат косата в добра кондиция и достатъчно хидратирана, докато я предпазват от външни влияния.
- Хидратираща маска за коса е идеална, ако косата е изсушена, увредена и без блясък. Сред хидратиращите съставки, които съдържа маската за суха коса, обикновено са луксозни растителни масла, каквито са какаово масло, арганово масло, масло от шеа и марулово масло, които допринасят за по-доброто разресване и предотвратяват заплитането на косата през деня. Ако обаче ви измъчва и сърбящ скалп и отделящи се люспи кожа, маска за сух скалп например с хиалуронова киселина, ще подпомогне укрепването на състоянието ѝ.
- Протеиновата маска за коса придава на косата форма, сила и здравина. Подходяща е най-вече за деликатна и слаба коса или за коса с къдрици и вълни, на която липсват достатъчно белтъчини. Маската за коса с протеин обикновено съдържа аминокиселини, колаген, кератин, пептиди, или оризов, соев и овесен протеин.
- Регенериращата маска за коса е предназначена за късаща се и увредена коса, на която осигурява регенерация в дълбочина. Маската за унищожена коса съдържа регенериращи съставки, каквито са кокос, соя или шафранка и козе мляко.
- Маската за цъфтящи връхчета обикновено съдържа вещества за заздравяване на връхчетата и за защита от цъфтеж в бъдеще. Подходяща е например маската за коса с кератин, който е естествен градивен елемент на косъма и подпомага укрепването на косата по цялата ѝ дължина.
- Маската за мазна коса се насочва към проблемите, свързани с мазния скалп и мазната коса. Съставките за грижа в маските за мазна коса подпомагат намаляването на себума и щадящо почистват косъма и скалпа. Касае се основно за маски с активен въглен, маски с глина или маски с кал.
- Маските за деликатна коса са леки, немазни маски, които не натоварват косата, за да не изглежда още по-сплескана. Маската за фина коса подпомага обема на косата по цялата ѝ дължина. Би трябвало да съдържа протеини и витамини, например витамин В3.
- Маските за къдрава коса подпомагат оформянето на вълни и придават на къдриците форма и ослепителен блясък. Обикновено се касае или за протеинови маски или обратното – за хидратираща маска, според това, какво липсва на косата за здрави къдрици.
- Маските против пърхот се грижат за чувствителния скалп, който деликатно избавят от люспите и пърхота, като същевременно могат да редуцират и омазняването на косата. Едновременно с това придават достатъчна хидратация на косата от корените до връхчетата.
- Маските за боядисана коса подпомагат издръжливостта и интензивността на цветните нюанси на косата ви, докато я поддържат хидратирана, блестяща и я предпазват от бъдещо увреждане. Без значение дали предпочитате боядисване на косата вкъщи или в салон, маската за боядисана коса трябва да стане неизменна част от рутината ви, свързана с грижата за косата, за да не се стига до увреждането и нежеланото начупване на косата.
- Маските за старееща коса имат високо съдържание на витамини, благодарение на които допринасят за регенерацията и омекотяването на косата, подпомагат еластичността и податливостта ѝ.
Нашият съвет: Можете да направите косата си красива и отвътре с качествени витамини за коса, съдържащи цинк и витамини A, B C, D и E.
Състав на маските за коса – биотин, кератин, кофеин или жлеза от бик?
Измъчва ви безжизнена коса? Заложете на силата на специалните съставки, които се считат за натурални съкровища и бързо връщат всяка грива в кондиция!
- Арганово масло наричано още „мароканско злато“ подпомага блясъка и силата на косата, като същевременно я предпазва от цъфтеж и накъсване. Маската за коса с арганово масло действа благоприятно и на скалпа, като го успокоява и подхранва.
- Кератинът в любимите възстановяващи кератинови маски укрепва структурата на косъма и цялостно подобрява качеството му. Освен това кератиновата маска за коса предотвратява цъфтежа на връхчетата и леко изправя косъма.
- Алое вера има успокояващо действие, но също и високо съдържание на витамини А, С и Е, които подпомагат регенерацията на слабата и унищожена коса. Маската за коса с алое вера стимулира кръвообращението и подхранва корените на косата.
- Жлезите от бик са известни заради високото си съдържание на цинк. Маската за коса с жлеза от бик предпазва косата от оксидативен стрес и подпомага здравето ѝ. Днес обаче маски с жлеза от бик почти не се произвеждат, съставките ѝ са заменени с по-ефективни и щадящи вещества, като например екстракт от бамбук.
- Маслото от ракитник помага на косата да укрепне отново, като същевременно я предпазва от последствията от топлинното обработване. Маската с ракитник за увредена коса хидратира косъма в дълбочина и прави косата приятно мека.
- Кофеинът е търсена съставка в козметиката за коса за жени и мъже. Подобно на кофеиновите шампоани и кофеиновата маска за коса допринася за регенерацията на косата, балансира рН на скалпа, стимулира растежа на косата и помага за намаляване на косопада.
- Биотин или провитамин B7 подпомага образуването на колаген, връща еластичността на косата и укрепва косъма.
- Кокосовото масло има силна способност да хидратира дори и много сухата коса, а освен антиоксидантите съдържа и витамин E, който овлажнява косата, регенерира я и предотвратява нежеланото начупване. Кокосовата маска за коса е подходяща за много увредена коса, като същевременно действа превантивно против накъсване на косата и цъфтеж на връхчетата.
Специални маски за коса
Натурални, без изплакване или тониращи. Ориентирате ли се в специалните видове маски за коса? Нека ви ги представим.
Натурална маска за коса
Натуралните маски за коса не съдържат никакви химически вещества, каквито са силиконите или минералните масла, а единствено съставки с натурален произход, които се грижат щадящо за косата ви.
Маска за коса без изплакване
Това е маска за коса, която нанасяте върху косата и не отмивате с вода. Така, за да спестите време, можете да използвате маската непосредствено след измиване на косата, да я разрешете и оставите да изсъхне, или да я нанасяте върху суха коса между отделните измивания.
Боядисваща маска за коса
Цветната маска за коса със специални оцветяващи вещества е достъпна в много цветни нюанси, които са точно според желанията ви. Тониращата маска за коса регенерира косата в дълбочина и същевременно съживява и възстановява вашия цвят на косата, оцветява в различни оттенъци русата коса или боядисва израсналата коса в интервала между отделните боядисвания.
Виолетова маска за коса
Виолетовата маска, наричана още сребърна маска за руса коса функционира като тонер, който с помощта на виолетови пигменти помага за неутрализиране на жълтеникавите нюанси в леденорусата коса. Можете да се възползвате от предимствата на качествената подхранваща маска с виолетови пигменти и ако имате сива коса, тя ще ви помогне да неутрализирате нежелания оттенък, причинен от оксидирането на косата и да се насладите на красиви платинени нюанси.
Маска за коса за през нощта
Нощната маска за коса, наричана още overnight маска, е страхотен начин да върнете красотата на увредената си коса, докато спите. Маската се нанася преди лягане, обикновено на суха коса (според указанието). Сутринта е достатъчно само да я отмиете и отново да се радвате на мека и подхранена коса. Някои типове нощни маски са и без изплакване, затова преди нанасяне прочетете внимателно указанието върху опаковката на продукта.
Маска за растеж на косата на дължина
Маските за растеж на косата обикновено се грижат интензивно за косата и връхчетата, които заздравяват и подхранват, докато укрепват косата по цялата ѝ дължина. Следователно маската за по-бърз растеж активно предотвратява прекалено честото подстригване на косата, като ѝ позволява да расте свободно на дължина.
Многофункционална маска за коса
Просто казано – служи за няколко цели – не само за подхранване на косата в дълбочина след измиване, но и например за масаж на скалпа или за изглаждане на сухата коса. Достатъчно е да се запознаете с информацията на опаковката на продукта.
Професионални маски за коса
Това са високоефективни маски от професионални марки козметика за коса, които се използват във фризьорските салони.
Как да използваме маската за коса
Искате да се възползвате изцяло от потенциала на маската за коса? Прочетете как е правилно да се използва маската за коса:
Как да нанасяме маската за коса?
- Нанасяйте маската за коса върху измита с шампоан коса, която леко сте подсушили с кърпа. Защото водата в косата може да разреди активните вещества и да намали цялостното действие на маската.
- Според указанието на опаковката нанасяйте маската само по дължината и връхчетата на косата. Ако маската е за скалпа, нанесете я само по кожата на главата.
Какво количество маска се нанася?
- Количеството маска определено зависи от гъстотата и дължината на косата ви.
- Голямото количество продукт по никакъв начин не увеличава цялостния ефект от маската, а може да ви се отвори повече работа с отмиването на маската от косата.
Колко дълго да оставим маската да действа върху косата?
- Препоръчителното време ще откриете винаги на опаковката на продукта.
- Обикновено се препоръчва да оставите маската да действа най-малко 10 минути. След това изплакнете косата старателно.
Колко често да използваме маска за коса?
- Зависи от това, от каква степен на регенерация се нуждае косата ви.
- Най-често се препоръчва маската да се използва веднъж, най-много два пъти седмично.
Нашият съвет: Знаехте ли, че под въздействие на топлина можете допълнително да увеличите ефекта на маската? Достатъчно е, докато маската действа, да покриете косата с фолио за хранителни цели или кърпа. Можете и леко да загреете косата с помощта на сешоар.
Позволете на косата си отново да заблести! В Notino имаме за вас продукти за коса, които придават сила, блясък и обем като с махване на вълшебна пръчица. Грижете се за своята къдрава коса със специалните продукти за подпомагане на формата на вълните, защитете косата си от вредните лъчи със слънцезащита за коса, или опитайте щадящо топлинно стилизиране на косата с преси за коса и сешоари с йонизатор!