Всеки се среща с тях с напредването на възрастта. Бръчките са малки гънки в кожата на лицето, които се появяват по челото, около очите, между веждите, около устата и с течение на времето стават по-дълбоки. Въпреки че появата на бръчките е естествен процес, бихме могли значително да повлияем на количеството и интензитета им. Прочетете информацията за бръчките и стареенето на кожата и разберете как най-добре да се предпазите от появата им.
Различни видове бръчки и причини за тях
- Бръчки, причинени от стареенето на кожата: С възрастта в кожата постепенно намалява съдържанието на еластин и колаген, които отговарят за нейната еластичност и стегнатост. Така се появяват дребните бръчки около очите, устните и по челото.
- Бръчки от дехидратация на кожата: Водата съставлява 75% от нашето тяло. Ако количеството ѝ не е достатъчно, кожата на лицето не се възстановява нормално и губи здравината си. В резултат от дехидратация се образуват основно бръчките по челото.
- Мимически бръчки: Те се появяват на местата с извивки на кожата и са следствие от постоянното свиване на мускулите при смях, мръщене или присвиване на очите. Най-чести са мимическите бръчки около устните, между веждите и ветрилообразните бръчки около очите.
- Бръчки, предизвикани от неподходяща поза при сън: Ако спите по корем или настрани, кожата е подложена на няколкочасов натиск и в гънките се образуват резки. Можем да избегнем бръчките в зоната на деколтето и около устните като спим по гръб.
Негативни фактори, които оказват влияние върху бръчките
Появата на бръчки се влияе от генетиката ни, от околната среда и от начина ни на живот. И докато пред наследствените фактори сме безсилни, можем да променим режима си на живот и някои навици. Заложете на превенция срещу бръчките и опитайте да избягвате следните вредни влияния:
-
Недостатъчно пиене на вода и нездравословна храна с много мазнини.
-
Пушене и престой в запушена среда, прекалена консумация на алкохол и кофеин.
-
Неподходяща или недостатъчна грижа за кожата на лицето, дехидратация на кожата, пропускане на премахването на грима или почистването на кожата.
-
Прекалено излагане на кожата на лицето на слънце, без да се използват слънцезащитни кремове и кремове за лице със SPF.
-
Сериозни колебания в теглото и драстични диети.
-
Недостатъчна почивка и сън. Стрес и забързан начин на живот.
Как да се избавим от бръчките
Включете в битката против бръчките всички ефективни оръжия. Променете ежедневната си рутина в грижата за кожата и я допълнете с гимнастика на лицето и масаж против бръчки, който подпомага образуването на колаген и поддържа кожата еластична, дори и в по-зряла възраст. Помнете, че най-склонни към поява на бръчки са хората с дехидратирана и суха кожа на лицето. Това означава, че хидратацията е на първо място.
Принципи в грижата за кожата против бръчки
- Сваляйте грима и почиствайте. Замърсяванията и остатъците от грим натоварват кожата, пречат на възстановяването ѝ и на правилното действие на козметиката против бръчки. Не забравяйте и за сутрешното почистване и тонизиране на кожата на лицето.
- Хидратирайте и използвайте целенасочена грижа. Изберете грижа за кожата на лицето с хидратиращи или анти-ейдж съставки. Започнете със серум против бръчки, който действа ефективно в по-дълбоките слоеве на кожата и продължете с хидратиращ крем за бръчки. В нежната зона около очите нанесете околоочен крем против бръчки, който потупайте леко с възглавничките на пръстите.
- Предпазвайте се от слънцето и останалите негативни влияния. Предотвратете преждевременното стареене и нанасяйте на лицето си крем със SPF винаги, когато излизате навън. През зимата използвайте защитни кремове, които пречат на изсушаването на кожата в резултат от студа.
- Регенерирайте. Редовно използвайте пилинг против бръчки, който се грижи и за бързото възстановяване на кожата. Допълнете употребата му с маска за лице против бръчки.
Най-често използваните съставки в козметиката против бръчки
- Хиалуронова киселина: Тя се среща в естествено състояние в кожата на лицето ни. Помага за задържането на водата и подпомага образуването на колагенови и еластинови влакна. Бори се с преждевременното стареене и допринася за редуцирането на бръчките.
- Ретинол: Ефективен антиоксидант, който помага за по-бързо възстановяване на кожата и изглаждане на бръчките.
- Колаген: Отговаря за еластичността и здравината на кожата, но с възрастта намалява и трябва да се допълва. Повишава устойчивостта на кожата срещу негативни външни влияния.
- Коензим Q10: Предпазва кожата на лицето от действието на свободните радикали, които предизвикват преждевременно стареене. Прави бръчките по-малко видими.
- Витамин C: Подпомага образуването на колаген в кожата и предпазва кожните клетки от увреждане от свободните радикали.
- И още: витамин Е, серамиди, пептиди, AHA киселини, кофеин, масло от шеа или зелен чай.
Масаж против бръчки
Масажът отпуска напрежението в мускулите, подобрява кръвообращението на кожата, подпомага регенерацията ѝ, укрепва и изглажда. Правете масажа против бръчки най-добре вечер, на почистено лице, върху което преди това сте нанесли любимия си крем, олио или серум против бръчки. Можете да масажирате с пръсти или да използвате масажно валяче за лице или приспособление за гуа ша. Повтаряйте движенията три пъти:
-
Започнете от шията. Преминете с нежно движение отдолу нагоре, до контура на лицето.
-
От зоната между веждите преминете в полукръг към външния край на челото и слепоочията.
-
Около очите завъртете кръгове. Движете се от основата на носа, през надочните дъги, към външните ъгълчета на очите, а оттам продължете движението под окото и обратно към изходната точка.
-
Бузите масажирайте с полукръгове, преминаващи от носа под скулите и от брадата към слепоочията.
-
Финала на масажа посветете на бръчките на носа и устните, като се движите от брадичката, около устата и стигнете до носа.
Менопауза и кожа на лицето
В периода на менопаузата бръчките не са единственият проблем на кожата на лицето. Тогава тя става много по-суха, крехка и чувствителна. Кожата изтънява, губи плътността си, контурите на лицето се свличат и по-често се появяват пигментни петна. Как да се грижим за кожата по време на менопаузата?
-
Почиствайте лицето си с щадящи продукти, подходящи за суха и чувствителна кожа. При миене на лицето използвайте само хладка вода.
-
Според състоянието на кожата изберете ензимен пилинг или пилинг на базата на гликолова киселина. Предпазвайте кожата си от слънчевите лъчи, не само след ексфолиране.
-
Не забравяйте и за продуктите със серамиди и омега 3 и 6 мастни киселини, съдържащи се например в маслото от шеа, които подпомагат правилната функция на кожната бариера.
-
Винаги когато през деня почувствате сухота, нанесете върху лицето си хидратиращ крем с хиалуронова киселина и глицерин. Можете да освежите кожата и с термална вода под формата на спрей.