Ланолин е уникален жълто-кафяв восък, произвеждан от мастните жлези на овцете. Самото му наименование подсказва неговия произход, думата се състои от латинските изрази lana („вълна“) и oleum („масло“). Върху овчата вълна създава защитен филм, който я защитава от влага, студ и бактерии. И също както при овцете, може да поддържа като в памук и човешката кожа, която интензивно хидратира, предпазва и успокоява.
Характеристики на ланолина
Съставът на ланолина прилича много на междуклетъчните липиди (мазнини) в човешката кожа. Благодарение на това успява лесно и интензивно да хидратира кожата. Това обаче далеч не е всичко, на което ланолинът е способен!
Действие на ланолин върху кожата на лицето и тялото
- Изключително ефективно омазнява, овлажнява и омекотява кожата.
- По този начин предотвратява повторната загуба на вода от кожата и я поддържа хидратирана за дълго.
- Помага за поддържане на естественото pH на кожата.
- Заздравява и подхранва много сухата, напукана, люспеща се и груба кожа.
- Подпомага регенерацията на повърхностни рани, екземи, псориазис, охлузвания и изгаряния.
- Създава върху кожата водоустойчив щит, който я защитава от външни влияния. Ще оцените това най-вече през зимата, когато студът и леденият вятър успяват доста да изсушат и раздразнят кожата.
Действие на ланолин върху косата
- Продуктите за коса с lanolin хидратират, придават блясък, обем и мекота.
- Обгръщат косата със защитен филм и предотвратяват загубата на естествена влага.
- Lanolin е подходящ за суха, късаща се и унищожена коса. Намалява щетите и свежда до минимум риска от бъдещо увреждане.
- Поддържа естественото рН на косата и скалпа.
Ланолин в козметиката
Не се притеснявайте, при екстракцията на ланолин не страда никоя овца. Най-напред те се подстригват добре и едва после ланолинът се извлича от събраната вълна и се пречиства многократно, за да придобие козметично качество. Процесът по почистване го избавя от характерната овча миризма, а цветът му се променя от жълто-кафяв на светложълт. Този напълно чист ланолин се счита за хипоалергенен и може да се ползва дори и върху най-чувствителната кожа, включително деликатната кожа на бебетата.
В козметичната си форма е само леко комедогенен, което означава, че качественият крем с ланолин не запушва порите. Ако обаче имате мазна кожа, склонна към акне, внимавайте с ланолина.
Едно от най-известните приложения на ланолина в козметиката е ланолин крем за зърна за кърмещи майки. Ланолин подхранва зърната, хидратира и успокоява раздразнението, причинено от кърменето, а освен това е безопасен и за бебето.
Универсалният ланолинов крем или балсам могат де се използват при грижа за зърната, но също и в случай на екзема, дерматит и суха кожа. Мехлемът с ланолин успокоява и подхранва нарушената или втвърдена кожа, за да ви донесе облекчение. На бебетата ланолинът помага като мехлем при подсичане, който не само го намалява, но действа и като превенция.
Можете да се възползвате от действието на ланолин и за своите устни. Ланолиновият балсам за устни веднага облекчава от сухите, груби и напукани устни и ги защитава от бъдещо изсушаване.
Не на последно място си струва да се спомене, че ланолин е напълно натурален и затова се разгражда без проблеми за околната среда.
Изберете най-добрия ланолин крем, ланолинов мехлем или балсам за устни и се разделете с грубата, напукана и суха кожа!
Заинтригува ли ви овчият ланолин? Прочетете и за действието на пчелния восък или на козето мляко в козметиката.
пълен текст