Преминете към основното съдържание

Биберони – да или не? Ето отговорите, които искате да знаете

18.10.2023 г.

Jana Potuznik

Прочитане за 6 минути

Дилемата е голяма: непрекъснато търсите какви са предимствата и недостатъците на различните биберони, в магазините ги слагате в кошницата и после ги връщате обратно… Защото някои казват, че ако дадете на детето биберон, то ще се пристрасти към смученето и че така го лишавате от собственото си внимание. Други пък ви насърчават, защото така поне ще се наспите на спокойствие. Освен това има и различни съвети от зъболекари, ортодонти и логопеди – откога, докога, какви типове да се избират и защо. Искате най-сетне да се ориентирате в проблематиката? В такъв случай четете нататък!

Спокойствие и по-малко стрес за бебето и майката

Основната функция на биберона е да успокои бебето. При лошо настроение, стресови ситуации, тъга, болка, затруднения със съня... Следователно той облекчава родителите в моменти, които често сами по себе си са доста напрегнати, особено ако няма биберон. В такива случаи няма място за угризения и ако вашето бебе не отказва биберона (което някои наистина правят), имате възможност да избирате от неограничено количество биберони и залъгалки

Как да изберем биберон? Обмислете следните параметри:

  • Размер: Лесно ще го определите, производителите посочват на опаковката за каква възраст е подходящ даденият продукт. 
  • Материал: Вероятно най-често ще видите силиконови биберони за бебета, но има и деца, които обичат също латексови (те са малко по-екологични). 
  • Форма на декоративната пластмасова част: Абсолютно кръглите биберони понякога пречат, при смучене се удрят в носа. Затова по-подходящи са бибероните с изрязана част, което важи най-вече за новородените. 
  • Форма на биберона: Избирайте възможно най-плоска – и то не само в „надутата част“. Възможно най-плоска трябва да бъде най-вече онази част, която бебето стиска между венците си. И веднага ще поясним защо.
Изберете най-добрия биберон

Ортодонтски биберон

Използването на биберон оказва влияние върху бъдещата захапка на детето ви. Под захапка се има предвид не само положението на млечните зъби, но и захапка в смисъл на неподлежащо на промяна разположение на челюстите (подробно говори за това например д-р Михаела Щетинова, която можете да следите в IG като @dentist_for_small.)

Ако го давате на детето само за няколко минути за заспиване в кризисни ситуации, няма нищо страшно. Но ако детето смуче биберон ежедневно, часове наред или през цялата нощ, лесно може да се получи т.нар. отворена захапка, когато между първите зъби горе и долу се образува кръгъл отвор, копиращ формата на биберона. Той се запазва дори след като детето вече не използва залъгалка. 

Затова идеалното решение е т.нар. ортодонтски биберон, който има анатомична форма на издутата част, така че да прилепва добре към небцето и езика. И най-вече трябва да се внимава залъгалката да е възможно най-тънка на мястото на захапване. 

Поддържайте правилно бибероните

Преди всяка употреба изплаквайте бибероните под течаща вода (в никакъв случай не ги облизвайте!). Редовно ги поставяйте в стерилизатора при шишетата и накрайниците. Или ги изварявайте по класическия начин в тенджера на котлона. Задължителни са клипсовете за биберон, за да не го търсите постоянно. Полезни са също специалните кутии за биберони (в тях можете да сложите и резервен биберон при пътуване).

Докога можете да оставите биберона?

Важно е да проследите до каква възраст оставяте биберона на детето. От гледна точка на необратимостта на споменатата отворена захапка, се говори за граница от 1 година и половина. Но логопедите настояват за още по-ранно отнемане на биберона. Точно в най-ранната възраст детската устичка има много работа. 

Тренира говорене, звуци, мляскане, настройка на говорните органи – а когато е непрекъснато „запушена“ с биберон, не може да извършва тази важна работа. Освен това говорните органи и езикът не могат да се отпуснат по естествен начин през нощта. Това е фактор, който на две и три години оказва влияние върху правилните артикулационни навици. 

Преценете всички ЗА и ПРОТИВ: струва ли си да давате биберон?


ЗА
+ Бебето може да заспива по-лесно и да се буди по-малко нощно време.
+ Когато ви се наложи да оставите някой друг да гледа бебето, с биберон то ще бъде по-спокойно.

+ Може цялостно да успокоява (по време на пътуване, при доктора и др.).
+ С биберона няма опасност от смучене на пръста, което е по-трудно за отвикване.

ПРОТИВ

− Биберонът създава силен навик и трябва да имате предвид, че отучването е трудно. 
− Бибероните често падат на земята и създават допълнителни притеснения за хигиената.
− Често се губят и се налага непрекъснато да се купуват нови.
− Ако случайно го забравите, детето ще бъде в лошо настроение и ще плаче. 
− Ако го предлагате на детето всеки път, когато плаче, може да не забележите други важни причини за бебешкото недоволство.
− дългогодишното използване на биберон може да забави развитието на речта. А ако детето има биберон в устата часове наред всеки ден, се променят необратимо и положението на челюстите и здравето на зъбите.

Допълнителни аксесоари към бибероните

Как да отвикнете детето от биберона, без това да разбие нечие сърце?

Има градове, където има т.нар. биберонени дървета, т.е. дървета, където майките и децата закачат бибероните. В някои семейства бибероните загадъчно се губят. Другаде пък са символ на отговорност на по-големите деца, които ужким предават биберона си на новороденото малко братче или сестриче. Много деца го оставят, след като отрежете от залъгалката най-обичаната част. Вие познавате най-добре детето си и ще прецените кой начин е най-малко болезнен за него. Не забравяйте да му обясните всичко по адекватен за възрастта му начин.

Във всички случаи в дните, когато смятате да се разделите с биберона, отделете на детето си повече време. Изведнъж може да се окаже, че кърменето е по-сложно, а да не говорим за спането. Затова започнете навреме да спазвате и други ритуали за заспиване, които първоначално ще предлагате паралелно с биберона, а после и без него, за да остане поне част от тях. И най-вече не позволявайте на детето да смени биберона с пръст. Той му е винаги подръка и последствията, като промяна в захапката, могат да бъдат наистина трайни.

Изяснихте ли си вече въпросите около бибероните? Супер! Всяка отметната майчина дилема е плюс!