Боя с амоняк и боя без амоняк – каква е разликата между тях?
Веществото амоняк е алкално (основно) съединение от водород и азот. В повечето бои за коса ще го откриете под формата на амониев хидроксид. Има способността да прониква дълбоко в косъма, където най-напред го обезцветява, а после го боядисва. Въпреки че тази съставка се счита за безопасна, може да предизвика раздразнение на кожата или алергична реакция. Затова щадящата боя за коса без амоняк е чудесна алтернатива!
Каква е разликата между боята с амоняк и без? Нека разгледаме основните аргументи за и против.
Боя за коса с амоняк
Предимства:
- Амонякът предизвиква химична реакция при контакт с кутикулата на косъма. Прави косъма „по-абсорбиращ“ и благодарение на това боята прониква възможно най-дълбоко и остава наситена за дълго.
- Реагира и с меланин (основен оцветител на кожата и косата), като по този начин помага за изсветляването на косата.
- Ефикасно покрива побеляла коса.
Недостатъци:
- Амонякът не е щадящ към косата и я изсушава, като най-вече редовното боядисване може да увреди косата.
- Касае се за течно вещество, което се изпарява бързо под формата на безцветен газ. То има остра, стипчива миризма, която повечето от нас познават добре – от фризьорския салон или от собствената си баня. При недостатъчно проветряване може да люти на очите, да дразни дихателните лигавици или да предизвика пристъп на кашлица.
- Може да раздразни чувствителната кожа на главата, шията и ушите, да щипе или да сърби.
Боя за коса без амоняк
Боята за коса без амоняк заменя това съединение с други вещества, например ресорцинол, диаминобензен или моноетаноламин (МЕА).
Предимства:
- Боите без амоняк са по-щадящи към кожата на главата и към самата коса.
- Дихателните ви пътища няма да бъдат изненадани от щипещи пари.
- Защото те почти нямат мирис.
- Освен това в много бои без амоняк ще откриете добавени съставки за грижа (натурални масла, растителни екстракти, витамин E и други).
Недостатъци:
- Боята се разполага основно по повърхността на косата, не влиза толкова дълбоко. Затова може да е по-малко наситена и да се отмива по-лесно.
- Боята без амоняк не е много ефикасна за боядисване на посивяла коса.
- Повечето вещества, които успяват да заместят амоняка, се нареждат сред парабените.
Най-добрата боя за коса без амоняк – изберете своята!
На пазара ще намерите най-различни домашни и професионални бои за коса без амоняк, разработени така, че да свършат най-много работа с минимум увреждане.
- Перманентна боя без амоняк – обикновено издържа 6–8 седмици.
- Демиперманентна боя без амоняк – издържа около 20 измивания на косата.
- Семиперманентна боя или преливане без амоняк – издържа най-много 10 измивания, при всяко измиване можете да очаквате намаляване на наситеността.
Тези стойности са само ориентировъчни. Това, колко дълго ще издържи боята в действителност, се влияе от много фактори – колко често миете косата си, какви продукти използвате, а и самото качество на косата ви (здравата коса обикновено задържа боята по-добре).
За лесно нанасяне ще ви свърши работа пяна боя за коса без амоняк. Ако имате много чувствителен скалп, добър избор за съживяване на гривата е боя без амоняк и пероксид, най-добре натурална. Ако косата ви е светла по природа, щадящото преливане без амоняк и пероксид е идеално за вас.
Хвърлили сте око на тъмна или блонд боя без амоняк? Изберете най-добрата боя за коса без амоняк и се насладете на богат нюанс и блясък с минимално увреждане! Или разгледайте всички бои за коса в богатата ни оферта.