Знаете ли, че ...
• 50 милиона европейци страдат от атопичен дерматит.
• появата на на това заболяване в западните страни се е удвоило в рамките на 50 години
• 70% от пациентите имат това заболяване в семейството си
• от атопична екзема страдат 2 от 10 деца
Заболяването се появява след третия месец от възрастта на детето и продължава в продължение на няколко години, понякога до зряла възраст.
• при 85% от случаите болестта се появява преди 5-тата година.
• 58 % от децата страдащи от атопична екзема, имат нарушен сън.
Какви са причините за появата на атопичния дерматит?
Атопичният дерматит е резултат от нарушаване целостта на кожната бариера, при което в кожата проникват дразнители и алергени. Това води до значителна дехидратация на кожата. След това сухата кожа започва да се бели , което води до сърбеж и желание за почесване. А именно почесването води до силно нарушаване на кожната бариера. Това е т.нар. „порочен кръг“ на атопичния цикъл ,който никога няма да престане да ни тормози, ако не се погрижим за него по правилния начин.
По един и същ начин ли протича атопичният дерматит?
Не, интензивността на заболяването се променя. Болестта се разпределя в две фази: остра и фаза на спокойствие. Острата фаза се изразява в инфекция, сърбеж, гной, струпеи, и други подобни. Фазата на спокойствие се характеризира с екстремно изсушаване на кожата. Тази фаза също е особено неприятна, но във всички случай значително по-поносима от първата.
Какво води до острата фаза на атопичната екзема?
Острата фаза на екземата се провокира от външни фактори, каквито са например прах, цветен прашец, перилни препарати, много сух въздух.
Как трябва да се лекува атопичният дерматит?
Най-напред е необходимо да се отстрани главната причина , отговорна за болестта - тоест нарушаването на кожната бариера, което води до отслабването на нейната защитна функция. Също и намаляване чесането на кожата, като по този начин се избегне т.нар. „порочен атопичен кръг“.
Това може да се постигне, чрез употребата на подходящи продукти, предназначени специално за борба с раздразненията. Кожата може да бъде успокоена и чрез редовното използване на масло за тяло при къпане, което предпазва кожата от изсушаващия ефект на твърдата вода, съчетано с употребата на успокояващи продукти, които се борят срещу изсушаването на кожата, успокояват я, значително намаляват сърбежа и същевременно спомагат за възстановяването на хидролипидния филм,който ограничава проникването на дразнители в кожата. Тази ежедневна рутина се препоръчва през цялата година - не само по време на острата фаза, но по време и на фазата на спокойствие.
Микробиомът – незаменимият "партньор" на нашата кожа.
Знаете ли, че микробите и бактериите не винаги са вредни за кожата ни, а наптотив – те са неразделна част от нейната защита. Тази естествена микрофлора – известна като микробиом, предпазва нашата кожа от външни увреждания и по този начин предотвратява възпалението и обривите по кожата, като напрмер при атопичния дерматит.
Важното становище от лабораторията на La Roche-Posay е , че микробиомът отчасти е отговорен за атопията, също като кожната бариера. В този ред на мисли , за продължителното лечение на атопията е необходимо не само възстановяване на кожната бариера, но и балансиране на самия микробиом. А добрата новина е, че за разлика от генетичното наследство, микробиомът може да бъде модифициран. Това открива нови перспективи за лечение на атопията, които марката La Roche-Posay отразява при развитието на своите продукти от серията „Lipikar“, предназначени за лечението на екстремно сухата и атопична кожа.