Правилното място
Няма да се преструваме, че паленето на свещи е квантова физика. По същество има две важни неща – да горят равномерно и чисто. Свещта всъщност прави това и сама (особено, ако има повече фитили), но ние успяваме да го развалим по различни начини. Например с мястото, където я слагаме. Разбира се, че ще изглежда страхотно на коледния венец, но ако повърхността под нея не е равна, восъкът трудно ще се топи равномерно. И внимавайте за течението. Защото трепкащото пламъче може и да е романтично, но ако не искате да имате черно стъкло на свещта (или направо черна стена), по добре пробвайте да минете без това.
Подрязване и изравняване
Ако трябва да запомните само едно правило, нека то е: винаги подрязвайте фитила. И винаги означава преди всяко запалване. Пламъкът ще бъде по-чист и по-ярък и ще избегнете това, фитилът да започне да приема чудновати форми. Ще предотвратите и задимяването на стъкления съд на свещта. Затова грабнете в ръка ножица или например нокторезачка (има и специални ножици за фитил!) и скъсете – най-добре на дължина 3–5 мм. Изгорелите остатъци, разбира се, се махат, и не забравяйте красиво да изравните фитила.
Време да изпълним дома си с аромат
Никакъв тунел, само басейн
Почти сме готови. Почти? Да, ще трябват още някои правилни помощници. Изберете кибрит с дълги клечки или запалка, за да не се налага да накланяте свещта, когато я палите. Е, вече гори! Но е важно и да продължи така възможно най-дълго. Не духвайте свещта, докато горният слой восък не се разтопи красиво по краищата и не се оформи равномерно „басейнче“. В противен случай около фитила ще започне да се образува тунел, от който няма да се отървете лесно. Защото свещите „помнят“ и следващия път се разтапят само в най-близкото пространство около фитила.
Вече сте подценили ситуацията при първото запалване на свещта? Вземете на помощ алуминиево фолио и увийте с него горната част на свещта. Оставете само процеп в средата – над пламъка – и запалете. Благодарение на този трик тунелът трябва да изчезне.
Не духвайте, моля!
Като стана дума за басейнчето, важно е да следите фитилът да не се потапя в него. Затова се придържайте към правилото на 4-те часа и толкова. И тук идва другата уловка. Естествено, че се предлага просто да духнете свещта, когато дойде правилният момент. Но така в разтворения восък ще попаднат и частички пепел. Затова или се оборудвайте с уред за гасене на свещи (това е още една джаджа, за чието съществуване дори и не подозирахте), или използвайте капачето, ако свещта има такова. Разбира се, ако не е пластмасово. И още един съвет, покривайте свещта с капачето винаги, когато не гори, за да не попадат в нея прах и други замърсявания.
Това ще ви е полезно при паленето на свещи
Какво да правим с излишния восък?
Ако се придържате към това указание, свещта ви ще гори много по-дълго. Но все пак някога ще дойде времето да се разделите с нея. Много е вероятно на дъното ѝ да остане някакъв восък, това е съвсем нормално. Иначе долната част на свещта може да се разгори прекалено и дори да спука или повреди мястото, където е сложена.
Но вие искате да се избавите от восъка, за да можете в рамките на рециклирането да вдъхнете втори живот на стъкления или метален съд от свещта? Единственото решение е да налеете в чашката гореща вода и да изчакате. Восъкът ще се разтвори, ще изплува на повърхността и отново ще се втвърди. Или пък сложете съда във фризера и след няколко часа просто отлепете восъка.
Изглежда, че вече сте подготвени повече от добре за сезона на свещите. Сега ви остава само да решите коя свещ ще допълни колекцията ви.