Преминете към основното съдържание

Какво е SPF и как да се предпазим от слънцето?

12.05.2022 г.

Notino

Прочитане за 8 минути

Днес защитата на кожата от слънцето е алфата и омегата на грижата за кожата. Колкото повече знаете за SPF, толкова по-лесно ще ви бъде да избирате не само слънцезащитни кремове. Дерматолозите обръщат внимание, че слънцезащитният крем за лице е просто задължителен всеки ден.

Всеки е чувал съкращението „SPF“, но не винаги сме сигурни какви продукти за защита на кожата от слънцето да изберем или да използваме. Какво всъщност е SPF? Колко слънцезащитен крем трябва да нанеса по цялото си тяло? И трябва ли да използвам крем със SPF, ако такъв вече се съдържа във фон дьо тена ми? Нека разгледаме всичко, свързано със SPF, което би могло да ви заинтригува. 

Какво означава съкращението SPF?

Съкращението SPF означава Sun protection factor, тоест „слънцезащитен фактор“. Казано по-просто, това е мерилото, което подсказва времето, през което е безопасно да се излагате на слънце. Ако знаете, че изгаряте за 10 минути без крем със SPF, умножете това число по числото на слънцезащитния фактор на продукта. Например: умножете крема със слънцезащитен фактор SPF 15 по числото 10. 

Получава се резултат от 150 минути. Именно за това време би трябвало да сте защитени. Обедното слънце през летните месеци е най-силно, така че е нужно да вземете предвид облачността и количеството крем, което използвате. Не забравяйте да се предпазвате от слънцето и в помещения, в колата или близо до прозорци. Може да ви звучи невероятно, но през стъклото на прозореца проникват UVA лъчи, които предизвикват стареене на кожата. 

Продукти

Каква е разликата между SPF 30 и SPF 50?

Продукт с фактор 10 ще ви защити от 90% UVB лъчи, с фактор 30 ще филтрира 97% от лъчите, а такъв с фактор 50 – цели 98% от UVB лъчите. Ето защо при избора на подходящ продукт трябва да вземете предвид нуждите на кожата си. Например за кожа с изразителна пигментация е безопасно да се използва SPF 50. 

И още нещо: Между SPF 30 и 50 може да има значителни разлики в текстурата, що се отнася до отделните марки. Това важи преди всичко за минералните, които по правило са по-тежки. Има обаче марки, които технологично успяват да се справят с този недостатък

Безопасно излагане на слънце

Според най-новите проучвания ежедневното използване на защита от слънцето гарантира по-младежки вид на кожата. Най-важно е да знаете каква кожа имате, от какво се нуждае тя и как реагира. В повечето случаи всеки от нас знае дали кожата му понася слънцето добре или е чувствителна и бързо почервенява. Именно бързото зачервяване показва момента, в който кожата крещи: „имам нужда от предпазване“. 

Добре е да се печем разумно, да осигуряваме на кожата крем с достатъчен слънцезащитен фактор и да се излагаме на слънце постепенно.

Дайте време на кожата си. Защото с по-висок слънцезащитен фактор придобивате загар по-бавно, но трайно. За щастие времената, когато се излагахме директно на слънце, без да използваме крем, при това за дълго „за да почернеем по-бързо“, отдавна са в миналото. Днес знаем много повече за защитата от слънцето и за рисковете, които носи излагането на слънчевите лъчи. 

Преди на защитата от слънцето не се приписваше толкова голямо значение, а ракът на кожата беше по-скоро непознато понятие. Защото безотговорното излагане на слънце без защита може да доведе именно до този вид рак, чиято поява през последните години нарасна неколкократно. Сигурна превенция може да бъде ежегодната проверка на признаците. 

Какво е меланин и каква е ролята му?

Меланин е пигмент, който се среща в кожата, косата, ириса или ретината и предпазва кожата от увреждане в резултат от светлина, тоест UV лъчи. Образуването в тялото му се подпомага от зелени растения, затова през лятото не се колебайте да включите в менюто си салати, броколи и зелени зеленчукови напитки. 

Продукти

Първият слънцезащитен крем изобщо? На ледник!

Феноменът SPF е развит от млад швейцарски химик. Причината е, че през 1938 година кожата му изгаря в планината и заради този неприятен факт той решава да измисли защитен крем срещу слънце. През 1944 година негов колега използва определен тип вазелин върху кожата на войници като физическа бариера против слънцето. Двамата се събират заедно и смесват първия слънцезащитен крем. Той се появява чрез комбинация от вазелин, какаово и кокосово масло и носи наименованието „Gletcher Creme“ – тоест, крем за ледник. 

По какъв начин разделяме UV филтрите?

  • UVA – „A“ е съкращение за „aging“. Предизвиква стареене на кожата, пигментация и слънчеви алергии. Макар и да не виждате слънцето, лъчите му проникват дори и когато е облачно.
  • UVB – „B“ е съкращение за „burning“. Отговаря за изгарянето на кожата и придобиването на загар.

Освен класическите UV филтри някои марки предлагат и нови съставки, които подсилват нивото на защита от слънцето. Съвременните слънцезащитни кремове за лице съдържат и активни вещества от типа на ниацинамид, витамини или хиалуронова киселина. Производителите са наясно, че слънцезащитните кремове се превръщат в ежедневна рутина, свързана с грижата за кожата на лицето. 

Как действа слънцето върху кожата на лицето?

Едно от последствията е стареенето на кожата. Влакната колаген и еластин губят еластичността си. Отпускат се и кожата изглежда по-стара. Друг неприятен резултат е непоносимостта към слънцето. Сърбящи обриви, зачервяване до парене – много от нас имат горчив опит с тях. Трудно е да се справим и с пигментацията, която също е последствие от несъобразеното излагане на слънце.

Знаете ли колко слънцезащитен крем да нанасяте?

Може и вие да се изненадате като мен, но за цялото тяло имаме нужда от количество с размерите на топка за голф. За лицето е достатъчно количество, равняващо се на три пръста. Не забравяйте и ушите, те изгарят лесно. Кожата им е много чувствителна и често е излагана на слънце.

Ето защо използването на SPF през деня трябва да се превърне в част от ежедневната козметична рутина. Кремът със SPF се нанася в края на сутрешния ритуал. Това означава, че върху дневния крем нанасяте крем със защита от слънцето. Изборът на кремове днес е толкова голям, че не е проблем да се намери най-подходящата текстура. Колкото по-лека е текстурата, толкова по-приятно ще е напластяването на продуктите за лице.

Използването на фон дьо тен със SPF не замества нанасянето на слънцезащитен крем. Положителното обаче е, че създава още една бариера. Тази „втора кожа“ предпазва много жени и от появата на пигментация.

Не е ли достатъчно да използваме само дневен крем със SPF?

Макар дневният ви крем да съдържа определена защита от слънцето, той не може напълно да замести самия слънцезащитен крем. Той не ви осигурява целодневна защита (дори и слънцезащитен крем със SPF 50 не е достатъчен за целия ден). Най-вече, ако сме навън и сме изложени на силно слънце. В този случай е добре да повтаряме нанасянето на продукт със SPF. 

Как ще стане това?

Повторното нанасяне на SPF звучи сложно, но всъщност е лесна работа. Разбира се, че не е нужно да сваляте грима си и да нанасяте всичко отново. Достатъчно е да използвате продукти под формата на спрей. През деня винаги нося Anthelios освежаващ спрей за лице против лъщене със SPF 50 в дамската си чанта и лесно го нанасям върху грима, ако е необходимо.

Край водата можем да използваме тониращи слънцезащитни кремове. В известна степен заместват фон дьо тен и осигуряват съвършена защита. Понякога са водоустойчиви, но въпреки това имайте предвид, че във водата част от защитата се отмива. В такъв случай отново нанасям тониращ крем със SPF, при това съвсем спокойно върху първоначалния слой. Не забравяйте и използването на кърпа – механичното триене също може да наруши защитата на кожата.

SPF и децата

Не излагаме бебетата на слънце, кожата им все още няма способност да се защитава сама. Чувствителна е, лесно изгаря и прегрява. Предпазваме децата от слънцето най-вече с помощта на подходящо облекло, при игри навън или във водата най-добре е да заложим на възможно най-висока защита. Излизате ли често навън с деца? Винаги имайте под ръка по-малка опаковка слънцезащитен крем за лице.